Abychom Vám usnadnili výběr správného přístroje, sestavili jsme průvodce výběrem pH metrů. Průvodce zodpovídá otázky, které by si každý budoucí uživatel měl položit před zakoupením přístroje a na které se často ptáte našich produktových specialistů.

pH metry se používají pro stanovení kyselosti roztoku (hodnoty pH). Přístroje kromě pH měří i teplotu pro potřeby teplotní kompenzace měření a některé jsou schopny stanovit redoxní potenciál roztoků (ORP). Měřicí sestava se skládá z přístroje a jednoho nebo více čidel, a právě vlastnosti čidla mohou být klíčové pro dosažení optimálních výsledků. Kromě toho budete potřebovat kalibrační roztoky a roztok pro uchovávání elektrody (čidla).

Potřebujete-li:

 • stanovit další parametry, jako je vodivost, salinita, měrný odpor, rozpuštěný O2, ISE nebo kombinaci více parametrů, zvolte multimetr
 • znát i koncentraci iontů, hledáte pH/ionometr
 • pouze jednoduché a orientační stanovení pH, zkuste indikátorové papírky a cívky
Jaká konstrukce pH metru je pro mé účely vhodná? Zobrazit

Přenosné pH metry najdou využití především při sběru dat v terénu, při pravidelných kontrolách kvality nebo v zemědělství. Obvykle jsou dodávány v přenosném kufříku v sadě s kombinovanou elektrodou a příslušnými pufry. V nabídce najdete sady odpovídající nejrůznějším využití pH metrů.

Testery jsou speciální variantou přenosných pH metrů. Vynikají nízkou cenou, malými rozměry a jednoduchostí použití. Testery mají upravená čidla přímo na těle přístroje, která jsou nekompatibilní s ostatními pH metry. Testery s výhodou použijete v potravinářství, hydroponii, vodárenství, pivovarnictví i při kontrole bazénové vody.

Stolní pH metry jsou vhodné pro pravidelné použití v laboratoři. Díky nastavitelným držákům elektrod a robustnější konstrukci s velkým displejem nabízejí stolní pH metry vyšší komfort při měřeních a je možné je dovybavit dalšími zařízeními, jako je magnetická míchačka nebo automatický podavač vzorků.

Jaká elektroda je kompatibilní s pH metrem? Zobrazit

Pro zajištění kompatibility je třeba, aby oba přístroje disponovaly stejným konektorem. V některých případech je možné zakoupit redukci.

Je mnou vybraný model dostatečně senzitivní a přesný? Zobrazit

U každého našeho produktu uvádíme jeho technické specifikace v přehledné tabulce. Zde si můžete ověřit, zdali rozsah hodnot detekovaných přístrojem odpovídá Vašim požadavkům a zdali je přístroj dostatečně přesný. Rozsah hodnot měřených přístrojem je často rozdělen mezi několik elektrod, proto věnujte pozornost i jejich výběru. Způsob kalibrace rovněž hraje roli v přesnosti přístroje, vícebodové kalibrace jsou vždy přesnější než dvoubodové.

Pro jaká média (roztoky) je možné přístroj použít? Zobrazit

Do kontaktu s médiem přichází pouze elektroda přístroje a její výběr je třeba přizpůsobit vlastnostem média. Typickými roztoky vyžadujícími použití speciálně upravené elektrody jsou:

 • roztoky s vysokými nebo nízkými hodnotami pH
 • roztoky s velkým chemickým zatížením (organické, korozivní)
 • roztoky s vysokým obsahem pevných částic, suspenze, emulze, viskózní roztoky
 • roztoky s obsahem bílkovin a sulfidů
 • pevné vzorky (maso, sýry)

V naší nabídce elektrod najdete modely pro specializovaná použití, jako je pivovarnictví, mlékárenství nebo hospodaření s odpadní vodou. Pro podrobnější informace je Vám k dispozici „ Průvodce výběrem pH elektrod “.

Je možné má data zaznamenávat? Zobrazit

V naší nabídce naleznete přístroje s vnitřní pamětí pro stovky až tisíce naměřených hodnot. Práci s Vašimi daty Vám usnadní přístroj s USB rozhraním, které umožňuje snadný přenos dat. Přístroje vyšších řad zaznamenávají přesné podmínky měření včetně zásad GLP, díky čemuž je možné měření snadno opakovat a reprodukovat za stejných podmínek. Pro zpracování komplexních dat je možno zakoupit relevantní software.

Existují řešení pro efektivní zpracování velkého množství vzorků a další pokročilé funkce? Zobrazit

Vyšší řady přístrojů je možné dovybavit celou řadou doplňků, jako je čtečka čárových kódů, podavač vzorků, tiskárna nebo magnetická míchačka. Tyto přístroje také umožňují nastavení automatických procedur, se kterými se úzce pojí správa uživatelů, díky níž lze zabezpečit jednotlivé programy před změnami.

Mezi další pokročilejší funkce usnadňující měření patří:

 • automatické rozpoznávání čidla
 • automatické rozpoznání kalibračního roztoku
 • indikátor stability měření
 • sledování životnosti čidla a sledování jeho kalibrací

Pro sestavení přístroje na míru kontaktujte našeho produktového specialistu.

Dobrý den, mám zájem o více informací ke kapitole: Průvodce výběrem pH metru
Přihlášení k Vašemu účtu
Potřebujete poradit? Zmenšit
Marian Javorek  

Marian Javorek

produktový specialista
Mob.: +420 777 913 014
marian.javorek@verkon.cz